środa, 25 maja 2011

Zbierać monety...ale jakie ?

Zbieranie monet to bardzo szerokie i ogólne pojęcie. Jeżeli decydujemy się na kolekcjonowanie monet  to numizmatyka otwiera przed nami duże pole możliwości. Uważam że ważne jest podjęcie decyzji odnośnie tego jaki rodzaj monet będziemy zbierać, jakie monety będą wchodzić w skład naszego zbioru, jak szeroki będzie obszar naszych numizmatycznych zainteresowań. Moje osobiste preferencje to monety obiegowe świata  wyemitowane po 1950 roku czyli numizmatyka "bardzo" współczesna i tej tematyce poświęcam tutaj najwięcej miejsca. Oczywiście nie ograniczam się ściśle tylko do tego zakresu. Jeżeli trafi mi się ciekawa moneta i swoją tematyką lub historią przyciągnie moją uwagę to także zagości w mojej kolekcji.
Monety można kolekcjonować na wiele różnych sposobów. Poniżej przedstawiam kilka z nich.
1) Zbiór współczesnych monet obiegowych z całego świata. Można zbudować ciekawą kolekcję zbierając po jednej monecie z każdego państwa, terytorium.
2)Można zbierać monety tylko o jednym rodzaju nominału np. "1", "10" itp. lub z jednego rocznika.
3)W skład kolekcji mogą wchodzić tylko monety z jednego kontynentu. Np. zbiór monet obiegowych państw europejskich od 1900 roku, lub dowolnie wybrany przedział czasowy lub historyczny np. monety europejskie XIX w lub tylko te z przedziału 1900 - 1945.
4) Jeżeli można zbierać monety tylko z jednego kontynentu, to można także z jednego państwa np. monety Polski Międzywojennej 1918 - 1939.
5) Z monet obiegowych świata można również stworzyć zbiór tematyczny. W skład kolekcji wchodzą monety, których cechą wspólną jest przedstawienie np. wizerunku zwierząt, lub budowli architektonicznych.
 Przykład zbioru tematycznego - cechą wspólną monet z różnych krajów jest wizerunek statku, żaglowca, łodzi. Temat ten to tzw. Marynistyka.

6) Znam również kolekcjonerów którzy zbierają tylko jeden rodzaj monety np. boratynki czy półtoraki wciąż doszukując się wśród nich nowych odmian.
7) Jeżeli dysponujemy zasobnym portfelem możemy stworzyć zbiór monet wykonanych  ze złota lub srebra i taką kolekcje traktować jako lokatę kapitału.
8) Jeżeli lubimy błyskotki to możemy zbierać monety bite stemplem lustrzanym z różnego rodzaju dodatkami typu kryształy Swarovskiego, bursztyn lub kawałki meteorytu (takie "wynalazki" też istnieją ;)

Jak widać kolekcjonerskich możliwości jest wiele. Spotkałem się także z takimi zbieraczami którzy kolekcjonują wszystko co związane jest z numizmatyką; monety, żetony, medale, takie które im się po prostu podobają "bo są fajne i lubią je mieć w domu :)"
Tak czy inaczej, kolekcjonowanie monet to naprawdę duża frajda. Zarówno jeżeli są to monety Imperium Rzymskiego, Starożytnej Grecji, Polski Królewskiej, II RP, PRL, czy tanie obiegówki z całego świata.
Pamiętajmy również że kolekcjonowanie monet to nie tylko masowe kupowanie ich ale przede wszystkim wiedza, identyfikacja, znajomość ich pochodzenia, historii itd.

2 komentarze:

  1. Jeżeli należysz do prawdziwych kolekcjonerów to powinieneś zbierać wszystkie. Zajrzyj np. na http://kolekcjonuj.net.pl/ i znajdź to co potrzebujesz.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zbierać monety wszystkie, których nie mamy jeszcze w swojej kolekcji. Nie można rozdzielać monet na takie które się chce mieć i których nie chcemy mieć w swojej kolekcji. Numizmatyka polega na kolekcjonowaniu i jeśli dobrze poczytacie na http://www.skarbnicanarodowa.org to zobaczycie, że jest to piękna sprawa. Stare monety różnią się od tych nowych tym, że one mają duszę i kawałek historii w sobie.

    OdpowiedzUsuń